Τύποι κανόνων παικτών στα ποδοσφαιρικά παιχνίδια

Οι κανόνες του ποδοσφαιριστή

Οι κανόνες για τους ποδοσφαιριστές περιλαμβάνουν τους κανόνες για το ύψος του γκολ, το γήπεδο και τη μπάλα, τους κανόνες για τον διαιτητή που είναι εν ενεργεία και τις λεπτομέρειες σε αυτό το άρθρο.

Το ποδόσφαιρο είναι ένα πολύ δημοφιλές άθλημα από το παρελθόν μέχρι τώρα, το απολαμβάνουν όλοι οι άνθρωποι, τόσο οι ενήλικες όσο και τα παιδιά.

Ποιος δεν γνωρίζει τον Κριστιάνο Ρονάλντο ή τον Λιονέλ Μέσι; Σίγουρα όλοι γνωρίζουν. Λοιπόν, αυτά τα δύο άτομα είναι επαγγελματίες ποδοσφαιριστές που είναι πολύ διάσημοι σήμερα λόγω των εξαιρετικών επιτευγμάτων τους στον κόσμο του ποδοσφαίρου.

Η δημοτικότητα του ποδοσφαίρου δεν αφορά μόνο τους παίκτες, καθώς υπάρχουν κανόνες παιχνιδιού που κάνουν το ποδόσφαιρο πιο όμορφο.

Μπορεί να γνωρίζουμε ήδη ορισμένους κανόνες ποδοσφαίρου, όπως το μέγεθος του γηπέδου, τα γκολ, τον αριθμό των παικτών, τους οφσάιντ όρους και πολλά άλλα. Οι κανονισμοί για τους ποδοσφαιριστές καταρτίζονται από τη FIFA έτσι ώστε να ελπίζεται ότι θα είναι γνωστοί τόσο από τους παίκτες όσο και από το κοινό ποδοσφαίρου.

Λοιπόν, ποιοι είναι οι κανόνες για τους παίκτες στο ποδόσφαιρο που φτιάχνει η FIFA; Ας δούμε την ακόλουθη εξήγηση.

1. Ο στόχος

κανόνες ποδοσφαιριστών

Ο στόχος σε ένα παιχνίδι ποδοσφαίρου έχει ύψος γκολ 2,44 μέτρα και πλάτος 7,32 μέτρα.

2. Γήπεδο ποδοσφαίρου

Σύμφωνα με τη FIFA, το μέγεθος του γηπέδου ποδοσφαίρου για διεθνείς αγώνες, δηλαδή

3. Η μπάλα

Η μπάλα έχει στρογγυλό σχήμα και ζυγίζει περίπου 396-453 γραμμάρια και έχει περιφέρεια περίπου 68-71 cm.

4. Κανόνες του παιχνιδιού

Πριν ξεκινήσουν έναν αγώνα, οι παίκτες πρέπει να σφίγγουν ο ένας τον άλλον με τον αντίπαλο παίκτη.

Στη συνέχεια, ο διαιτητής θα ρίξει ένα μεταλλικό νόμισμα όπου κάθε αρχηγός της ομάδας επιλέγει τη μία πλευρά του νομίσματος. Επιλογή της πλευράς του νομίσματος όπου ο αρχηγός μπορεί να επιλέξει την αρχική μπάλα ή το γκολ.

5. Αριθμός παικτών

Ο αριθμός των παικτών για κάθε ομάδα σε έναν αγώνα ποδοσφαίρου, δηλαδή 11 παίκτες.

Εάν ο αριθμός των παικτών είναι μικρότερος από 7 παίκτες ή 4 παίκτες εμφανίζονται κόκκινη κάρτα, τότε μια ομάδα θα χάσει τον αγώνα

6. Καπετάνιος ομάδας

Κάθε ομάδα έχει έναν αρχηγό ο οποίος είναι υπεύθυνος να συζητήσει με τον διαιτητή εάν υπάρχουν προβλήματα στον αγώνα.

7. Κανόνες για τη χρήση αξεσουάρ

Σε αγώνες, επιτρέπεται στους παίκτες να φορούν αξεσουάρ όπως

• Φανέλα

Η φανέλα που χρησιμοποιείται δεν πρέπει να είναι η ίδια μεταξύ των δύο ομάδων, τόσο σε χρώμα όσο και σε μοτίβο. Κάθε ομάδα έχει τουλάχιστον δύο φανέλες, δηλαδή τη γηπεδούχος (εντός έδρας αγώνα) και την εκτός έδρας (εκτός έδρας αγώνα).

• Κάλτσες και καταστρώματα ποδοσφαίρου

Σε αγώνες ποδοσφαίρου, οι παίκτες πρέπει να φορούν κάλτσες και καταστρώματα. Η χρήση αυτών των αξεσουάρ στοχεύει στην προστασία των ποδιών και στη μείωση του κινδύνου τραυματισμού.

• Γάντια

Τα ειδικά γάντια που χρησιμοποιούνται για τους τερματοφύλακες είναι χρήσιμα για την προστασία των χεριών από τα σκληρά λάκτισμα και διευκολύνοντας τη σύλληψη της μπάλας. Εκτός από αυτό, άλλοι παίκτες μπορούν επίσης να το φορέσουν σε κρύο ή χιονισμένο μέρος.

• Κάλλυμα κεφαλής

Τα καλύμματα κεφαλής χρησιμοποιούνται ειδικά για παίκτες που έχουν υποστεί τραυματισμό στο κεφάλι.

8. Διαιτητής

Ο διαιτητής είναι υπεύθυνος για την καθοδήγηση του παιχνιδιού και τη λήψη αποφάσεων όταν ένας παίκτης κάνει φάουλ. Λοιπόν, κατά την εκτέλεση των καθηκόντων του, ο διαιτητής επικουρείται από 2 βοηθούς διαιτητές στο γήπεδο.

9. Βοηθός διαιτητή

Ο βοηθός διαιτητής αναφέρεται συχνά ως ο lineman. Ο Linesman είναι υπεύθυνος να βοηθήσει τον κύριο διαιτητή στη λήψη οφσάιντ αποφάσεων, σηκώνοντας τη σημαία και επίσης επιβλέποντας τη λήψη ρίψεων και κόρνερ.

10. Κανόνες χρονισμού ποδοσφαίρου

Το πλήρες παιχνίδι ποδοσφαίρου είναι 90 λεπτά και χωρίζεται σε δύο ημίχρονα. Κάθε γύρος έχει 45 λεπτά. Μετά την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, οι παίκτες έχουν ένα διάλειμμα για 15 λεπτά.

Εάν απαιτείται νικητής και ο χρόνος του αγώνα είναι 90 λεπτά, θα πραγματοποιηθεί ένας επιπλέον γύρος 2 x 15 λεπτών. Αφού το σκορ παραμείνει το ίδιο και δεν υπάρχει νικητής, θα πραγματοποιηθεί πέναλτι.

11. Κανόνες έναρξης

Η έναρξη ξεκινά κατά την έναρξη του αγώνα. Έτσι, ορισμένοι κανόνες κατά την έναρξη της έναρξης είναι όπως όταν ξεκινάτε έναν αγώνα, μετά το γκολ, ξεκινώντας το δεύτερο ημίχρονο και ξεκινώντας τον επιπλέον χρόνο.

12. Κανόνες γκολ

Ένα γκολ σημειώνεται όταν η μπάλα πηγαίνει εντελώς πάνω από τη γραμμή του τέρματος και δεν υπάρχει παίκτης σε φάουλ ή οφσάιντ.

13. Κανόνες Offside και Onside

Οφσάιντ συμβαίνει όταν ένας παίκτης περνά τη μπάλα σε έναν άλλο παίκτη στην άμυνα του αντιπάλου, αλλά ο παίκτης βρίσκεται μπροστά από τον αμυντικό του αντιπάλου. Ο βοηθός διαιτητής θα σηκώσει τη σημαία εάν υπάρχει οφσάιντ, τώρα το αντίθετο του οφσάιντ ονομάζεται onside.

14. Κανόνες Ball Out

Όταν η μπάλα βγαίνει στο πλάι του γηπέδου, θα γίνει ρίψη, εάν η μπάλα βγει δίπλα στο γκολ, θα εκτελεστεί γωνία ή λάκτισμα τέρματος.

Όταν ένας παίκτης τραυματιστεί, ο διαιτητής θα δώσει εντολή στον παίκτη να πετάξει την μπάλα έξω από το γήπεδο.

15. Ρίξτε μέσα

Όταν η μπάλα είναι εκτός γηπέδου, το παιχνίδι ρίχνεται σε ή από μία από τις ομάδες.

Η ομάδα που κάνει το πλάγιο είναι η ομάδα που δεν πέταξε την μπάλα. Όταν ρίχνετε τη μπάλα χρησιμοποιήστε και τα δύο χέρια και η μπάλα κρατείται πάνω από το κεφάλι. Επιπλέον, οι παίκτες δεν πρέπει να σηκώνουν την μπάλα για πολύ καιρό.

16. Κλοτσάρισμα γκολ

Ένα τέρμα λαμβάνεται όταν η μπάλα διασχίζει τη γραμμή δίπλα στο γκολ που προκαλείται από τον αντίπαλο παίκτη.

Αυτό το λάκτισμα μπορεί να ληφθεί από έναν από τους παίκτες, είτε πρόκειται για τερματοφύλακα ή για συμπαίκτη, με την προϋπόθεση ότι δεν υπερβαίνει την περιοχή της γραμμής του τερματοφύλακα.

17. Κόρνερ (κόρνερ)

Ένα κόρνερ λαμβάνεται όταν η μπάλα διασχίζει τη γραμμή δίπλα στο γκολ που προκαλείται από τον ίδιο τον παίκτη. Κόρνερ κέρδισε αντίπαλος παίκτης στην γωνία.

18. Αντικατάσταση

Σε έναν αγώνα ποδοσφαίρου, οι αντικαταστάσεις μπορούν να γίνουν μόνο για 3 παίκτες.

19. Κανόνες παραβίασης

Όταν συμβαίνει μια σοβαρή παραβίαση, όπως σκληρό μπάτσο, χάντμπολ, τραβώντας το πουκάμισο του αντιπάλου, ενοχλητική κίνηση και ούτω καθεξής. Ο διαιτητής έχει το δικαίωμα να εκδώσει δύο φύλλα, δηλαδή μια κόκκινη και κίτρινη κάρτα.

Μια κόκκινη κάρτα δίνεται σε έναν παίκτη που κάνει σοβαρό φάουλ και η συνέπεια είναι ότι ο παίκτης αποβάλλεται. Ενώ μια κίτρινη κάρτα δίνεται για αυστηρή προειδοποίηση, εάν λάβετε δύο κίτρινες κάρτες θα λάβετε αυτόματα μια κόκκινη κάρτα.

20. Δωρεάν κανόνες κλωτσιών (δωρεάν κλωτσιές)

Το ελεύθερο λάκτισμα γίνεται όταν ο παίκτης κάνει φάουλ. Όπου συμβαίνει η παραβίαση, η ελεύθερη μπάλα κλωτσιά μπορεί να κλωτσήσει απευθείας στο γκολ ή μπορεί να γίνει πάσο σε άλλο παίκτη.

21. Ποινή

Οι παίκτες που κάνουν φάουλ στην περιοχή του τερματοφύλακα θα ανταμειφθούν με ένα πέναλτι. Αυτές οι παραβιάσεις περιλαμβάνουν τάβλ, χάντμπολ και πολλές άλλες παραβιάσεις που διαπράχθηκαν στην περιοχή της ποινής. Ένας από τους παίκτες θα διοριστεί για να πάρει αυτή την ποινή

Αυτή είναι μια εξήγηση των διαφόρων κανόνων στα παιχνίδια ποδοσφαίρου. Μπορεί να είναι χρήσιμο!